oficiální web obce

V sobotu 6. července se ve sportovním areálu ve Vlastibořicích za krásného letního počasí uskutečnil první ročník sportovního odpoledne pod názvem Okolo Vlasti. Tří závodů se v průběhu odpoledne zúčastnilo celkem 104 běžců ve věku od dvou do sedmdesáti let.

Prvním bodem programu byl Lidový minimaraton na 4,2 km. V konkurenci šestnácti závodníků rozdílem třídy zvítězil Ondřej Suchánek z Liberce, další medailová místa už obsadili místní borci. Druhé místo po boji obsadil věkem již veterán Tomáš Vacek z Jiviny a třetí doběhl Radek Sluka z Vlastibořic. Mezi ženami pak velmi těsně triumfovala veteránka Gabriela Gänsel z Chrastavy o pouhou jednu sekundu před mohutně finišující Janou Suchánkovou z Liberce. Třetí místo pak obsadila taktéž veteránka Lucie Koutníková z Vlastibořic. Asi největší aplaus ale sklidila domácí závodnice, která náročnou trasu zdolala na posledním místě, nejstarší účastnice Hanka Sudová (věk dámy samozřejmě sdělit nemohu), která si závod “nadělila” den před životním jubileem. Ještě jednou gratuluji!

Dalším závodem byl Dětský pidimaraton, původně plánovaný na 420 metrů. Trasa byla nakonec z důvodů eliminace možných zranění při pádech změněna a vedena téměř výhradně po travnatém povrchu, což bohužel vedlo i k jejímu zkrácení na cca 320 metrů. Nikomu to ale myslím nevadilo a děti závod odběhly s obrovským nadšením a nasazením. V cíli byli vyhlášeni vítězové v sedmi standardních kategoriích a v jedné speciální.

Mezi dívkami do šesti let zvítězila Nela Roštejnská z Liberce, v kategorii stejně starých chlapců pak Sebastien Gänsel z Chrastavy. V kategorii 7-9 let se pak na nejvyšší “špalek” postavila Michaela Roštejnská z Liberce a Kryštof Horal z blízkých Kluček. Další kategorií  byli děti ve věku 10-12 let. Zvítězila Pavlínka Pacáková z Vlastibořic a Tomáš Kulhavý. Nejstarší kategorie 13-15 let pak byla obsazena pouze jednou dívkou, která vyhrála i celkově. Byla jí Anna Rozkovcová z Radimovic. Speciální cenu pak obdržel sedmiletý Lukáš Bittner, který je po operaci dočasně na invalidním vozíčku, přesto si závod ujít nenechal a absolvoval ho s pomocí rodičů.

V 15 hodin pak odstartoval hlavní závod, Vlastibořický půlmaraton, do kterého se přihlásilo 50 běžců, všichni dokončili. Celkovým vítězem se způsobem start – cíl stal  Jiří Václavík (Sokol Dobříš), a stanovil tak na těžké trati s obávaným kopcem “Trávničákem” traťový rekord 1:24:19. Mezi veterány 40-49 let pak zvítězil Roman Koravský z Jablonce nad Nisou, mezi veterány 50-59 let Petr Svoboda (SK MAXTRI Liberec) a mezi nejstaršími, v kategorii nad 60 let, Arnošt Jakoubek z Ohrazenic.

Vítězkou ženské kategorie se na trati s celkovým převýšením téměř 300 metrů stala Anna Kudrnová (SK Babice) v čase 1:47:44. Mezi veteránkami 40-49 let pak zvítězila Lída Filipová, taktéž z klubu SK Babice, starší kategorie obsazeny nebyly.

Vyhlášením vítězů ale akce zdaleka nekončila. Pro vyhladovělé závodníky i jejich doprovod byly k dispozici grilované steaky a čerstvé domácí langoše, u dalšího občerstvení pak kýta na rožni a jiné dobroty z udírny, všude pak výběr tradičních českých nápojů k nezbytnému doplnění tekutin. Mnoho běžců se zdrželo až do pozdních nočních hodin.

První ročník je za námi a já už se těším na další. Z toho úvodního si odnáším znalost slabých míst a nedostatků, které se za rok budu pokoušet napravit, a hlavně vzpomínku na výjimečnou atmosféru, kterou se podařilo (za pomoci zvolené lokality, pěkného počasí, skvělých závodníků, příjemných a ochotných dobrovolných pořadatelů, vtipného moderátora a fandících diváků) vytvořit.

Moc nám všem přeji, aby to kouzlo zafungovalo i za rok.

Na závěr bych rád poděkoval obci Vlastibořice za maximální podporu, všem pořadatelům za jejich čas a nasazení, divákům, sponzorům, a také všem, kdo přijeli, ať už závodníkům, nebo jejich doprovodu. Děkuji!